O autorze
Pasjonuje mnie Polska. Pasjonuje mnie Wielka Brytania.

Do niedawna Martin Oxley był Dyrektorem działu UK Trade & Investment w Ambasadzie Brytyjskiej w Warszawie. Ma ponaddwudziestoletnie doświadczenie w obszarze dużego biznesu i współpracował z wieloma wiodącymi firmami w Europie Środkowej. Obecnie jest Partnerem Głównym w przedsiębiorstwie specjalizującym się w rozwijaniu biznesu i strategii ukierunkowanym na wzrost międzynarodowy, kojarzącym świetne pomysły z dużymi firmami z myślą o tworzeniu wartości.

Medycyna precyzyjna, spersonalizowana i co się za tym kryje

Stoimy na progu rewolucji w ochronie zdrowia. Jasne, tak mówiło się zawsze odkąd 30 lat temu rozpocząłem współpracę z tym sektorem. Ale tym razem to może być prawda. Sporo jest do nadrobienia i na przykład sercem tego wszystkiego może się okazać telefon komórkowy. Ryzykując zbytnie uproszczenie, zadajmy sobie pytanie, o co w tym wszystkim chodzi i dlaczego Polska stoi przed wielką szansą współpracy z Wielką Brytanią w tej dziedzinie?

W medycynie precyzyjnej chodzi o przewidywanie wystąpienia jakiejś choroby, postawienie precyzyjnej diagnozy i wprowadzenie terapii, a następnie ocenę efektów – przed faktem, aby teoretycznie ludzie żyli dłużej i w lepszym zdrowiu. Mówimy tu o biobankach, analizie big data oraz lekach dobieranych indywidualnie i leczeniu „pod prąd” oraz znacznie większych możliwościach tradycyjnego leczenia takich chorób, jak nowotwory złośliwe, choroby serca czy artretyzm. Medycyna precyzyjna optymalizuje najnowsze zdobycze nauki i w znacznym stopniu angażuje instytucje naukowe oraz przemysł w odkrywanie i badanie biomarkerów ze szczególnym uwzględnieniem informacji o pacjencie. Tu powstaje nowy ekosystem odkrywania leków – spersonalizowany, ukierunkowany i bardziej efektywny.

Dzięki medycynie precyzyjnej opieka zdrowotna staje się spersonalizowana. To wymaga, aby wszystkie zaangażowane w nią strony zawsze działały w tym samym kierunku, z pacjentem w centrum zainteresowania. Będziemy świadkami opracowywania rozwiązań dla wczesnych etapów najpoważniejszych chorób, które pochłaniają największe koszty. Zapewnienie dobrostanu będzie sprawą oczywistą. Swoją rolę mają tutaj do odegrania technologie informacyjne i komunikacyjne, telefony komórkowe oraz sprytne aplikacje. Królem są dane. Komunikacja ma kluczowe znaczenie w analizie danych, ale - co ważniejsze - chodzi o to, aby pacjenci wiedzieli, co się dzieje z nimi i z ich zdrowiem.

Podstawą medycyny precyzyjnej i spersonalizowanej są partnerstwa technologiczne – wyższe uczelnie łączą siły, wprzęgając w służbę pacjentów najnowsze osiągnięcia nauki, biobanki i aplikacje mobilne. Stwarza to doskonałe możliwości współpracy pomiędzy Wielką Brytanią i Polską – czas zacząć już teraz. Polska przeskoczyła od razu na komórki. Opieka zdrowotna może zrobić podobny ruch.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...